SİSTEME GİRİŞ YAP

YAPAY DUVAR TIRMANIŞI NEDİR?

Peki bu sporu yapmanın püf noktaları ne? Nelere dikkat etmeliyiz?

Her sporda olduğu gibi, yapay duvar tırmanışında da bazı noktalara dikkat etmek şart. Örneğin tırmanışa güm diye başlamamak lazım. Zira öncesinde yapılacak ısınma hareketleri çok önem taşıyor. Yaklaşık yarım saatinizi ısınmaya ayarlamalı ve tüm kaslarınızı hazır hale getirmelisiniz. Hatta tırmanış öncesinde yoga yapanlar bile var ki bu da bir seçenek aslında.

Teknik kısımlara gelecek olursak, en başta tırmanış ayakkabıları çok mühim. Altı tırtıklı, kaymayan ve yere düştüğünüzde burkulmaları engelleyici özellikleri olan bir ayakkabınızın olması birinci öncelik.

İkinci olarak emniyet kolonu almanız şart. Birçok doğa sporu mağazasından kolaylıkla bulabileceğiniz bu malzeme hayat kurtarıcı olacaktır. Her ne kadar normal dağ tırmanışı ile karşılaştırılınca daha az tehlikeli bir spordan bahsetsek de sonuçta düşmek her zaman tehlikelidir. Dikkat etmek lazım.

Rahat kıyafet seçimi de önemli hususlardan biri, vücuda yapışmayan, terleyince ağırlaşmayan, ve fazla dar ya da geniş olmayan, medium tercihler yerinde olacaktır. Bol giysilerin tutamaklara takılma ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

Son olarak bir karabinanız olması lazım. Yapay duvar tırmanışı normal dağ tırmanışı için lazım olan neredeyse her türlü teçhizatınızın olmasını gerektiriyor aslında. Ve bu noktada doğa tutkunlarının biraz burun kıvırdıkları yapay tırmanışların her geçen gün biraz daha popüler ve gerçek tırmanış deneyimine yakın hale geldiğini belirtelim.

Yayınlanma : 22 Haziran 2016 , Görüntülenme : 1155

DİĞER VİDEOLAR
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2015