SİSTEME GİRİŞ YAP

SPORCU EĞİTİMİ MERKEZLERİNDE SPORCU SAĞLIĞI EĞİTİMİ BAŞLATILDI

Sporda üst düzey performansı yakalamanın ve buna paralel olarak başarılı olabilmenin vazgeçilemez faktörlerinden birisinin “sporcu sağlığı” olduğu bilimsel bir olgudur. Sporda gelişmiş ülkelerin başarıyı nasıl yakaladıklarının irdelenmesi halinde, gerek sağlık ve performans ölçümlerine, gerekse bu konuda eğitime önem verdikleri gözlemlenmektedir. 

 

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ ve Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet BAYKAN,  sporcu sağlığının önemi konusunda ülkemizde yaklaşık 5-10 yıldan beri farkındalık yaşandığına ve bu doğrultuda çalışmalara başlandığına işaret etti.

 

Sayın Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ, sağlık ve performans ölçümlerinin yapılabilmesi için Ankara/Eryaman Sporcu Eğitimi ve Sağlık Merkezine alınan gelişmiş teknoloji ürünü cihazlarla önemli bir aşama kaydedildiğini, bunun yanı sıra “sporcu sağlığı” hususunda adeta eğitim seferberliği başlatmayı hedeflediklerini, bu doğrultuda ilgili birimlerin harekete geçirildiğini belirtti.

 

Bu çerçevede, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, çeşitli illerimizde mevcut bulunan toplam 38 Sporcu Eğitim Merkezi’nde kayıtlı sporcular ile görevli antrenör ve diğer teknik personeli kapsayan  ”1-Sporcu Sağlığı, 2-Sporcu Beslenmesi, 3-Ergenlerde Fiziksel, Bilişsel, Psikososyal Gelişim ve İstismar” başlıkları altında eğitim programı başlatıldı.

 

Eğitim programının ilk uygulaması Muğla/Milas Güreş Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu eğitim sonunda ilgili tüm personelin katılımı ile bir toplantı yapılarak verilen eğitimin etkinliği ölçülmeye çalışıldı.

 

Özellikle antrenörlerden alınan geri bildirim neticesinde; sporcuların bu tür eğitimlere çok ihtiyaçları olduğunu, bu konuda sporcularla doğru iletişim kurabilmenin güçlüğünü yaşadıklarını, dolayısı ile kendilerinin de eğitime alınmasında fayda olduğunu belirttiler.

 

Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Opr. Dr. Adnan HASANOĞLU yaptığı değerlendirmede; Sayın Bakanımız ve Genel Müdürümüzün konuya hassasiyetlerinin ne denli yerinde olduğu ve olumlu bir sonuç alınacağının anlaşıldığı, bu konuda gerek kendisinin, gerekse Başkanlık bünyesinde görev yapmakta olan konusunda uzman personelin mesleki deneyimleri ile bilgi birikimleri doğrultusunda eğitim faaliyetlerini artırarak devam ettireceklerini belirtti.  

DUYURUYA AİT FOTOĞRAFLAR

Yayınlanma : 08 Mart 2016 , Görüntülenme : 752

DİĞER HABERLER
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2015