SİSTEME GİRİŞ YAP
BİLGİ BANKASI

WUSHU SPORU

Wushu, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan savunma sanatıdır. Eski Çin'de Kung-fu adı ile bilinen çıplak el ve silahlı dövüş teknikleri zaman ilerledikçe yüzlerce stil ve sisteme ayrılmıştır.

Bu ayrılma sonucunda ülkenin bir çok ustası Wushu adı altında genel bir birlik oluşturmaya başlamışlardır. Bir süre sonra Wushu, daha çok halkın üst seviye yaşayan kesiminde itibar görmeye başlamış, üst düzey askerler, iş adamları, sanatçılar ve aristokratlar arasında yapılmaya başlanmıştır.

Wushu Tanımı ve Tarihi

Kelime anlamı zor iş, zor teknik anlamına gelir. Gerçekte, saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi, Wushu adı altında toplanır. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. İnsan karakterinin geliştirilmesi iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır. Antrenmanlarda esas olan, vücudun her bölümünü ayrı ayrı çalıştırmaktır. Wushu'da denge, solunum egzersizleri, esneklik, düşünce, pratik zeka ve meditasyon önemlidir. Bunlar, beden sağlığını en iyi şekilde etkiler.

Geleneksel Wushu, Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Wushu ustaları çalışmalarını bir kültür olarak tanımlarlar. Bugüne kadar yüzlerce Wushu stili geliştirilmiştir. Ancak tarihsel gelişim ve ilkel savunma silahlarının zamanla ortadan kaybolması, Wushu sanatının içerik ve tarz olarak değişerek, yarışma kurallarının belirlenmesi sayesinde yavaş yavaş bir spor haline gelmesini sağlamıştır.

Modern Wushu, 1949'dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nde geliştirilerek bir gösteri sporu olarak yapılmaya başlanır. 1988 yılında, Uluslararası Wushu federasyonu kurularak bu spor dünyada yayılmaya başladı. 1999 yılında, Uluslararası Wushu Federasyonunun, Uluslararası Olimpiyat Komitesine yapmış olduğu başvuru kabul edildi ve Wushu Sporu, Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi.

Wushu Müsabakaları ve Kurallar

Wushu sporu kendi içinde FORM STİLİ ve DÖVÜŞ STİLİ olarak ikiye ayrılmaktadır. Dövüş stiline SANDA denilir. Yarışmalar bireysel ve takım müsabakaları şeklinde yapılır. Sporcular, küçükler (15-18 yaş) ve büyükler (18-35 yaş) olarak ayrılırlar. Belirlenmiş bir platform üzerinde federasyon tarafından belirlenmiş kilo aralıklarında müsabakalara çıkarlar.

Baş arkası, boyun, boğaz ve kasık bölgelerine vuruş yapmak yasaktır. Göğüs, baş ve uyluk bölgelerinden puan alınabilir. Birden fazla yardımcı elemanın görevli olduğu Wushu müsabakalarında son karar baş hakeme aittir. Wushu uygulaması, sadece yarışmayı öğretmez. Pratik zeka ile başarıyı sağlayan, ruh ve moral gücü veren bir sistem olup, aynı zamanda konsantrasyonu geliştiren bir antrenman türüdür

Yayınlanma : 22 Haziran 2016 , Görüntülenme : 2763

İÇERİĞE AİT FOTOĞRAFLAR
WUSHU İLE İLGİLİ DİĞER GENEL BİLGİLER
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2015